طراحی و ساخت میکروهیتر به وسیله یک تیم دانشجویی به سرپرستی دکتر مصطفی کشاورز مروجی

تیمی به سرپرستی آقای دکتر مصطفی کشاورز مروجی و با حمایت مالی بنیاد ملی نخبگان موفق به طراحی و ساخت میکروهیتر شدند. طبق سند نقشه جامع علمی کشور ، فناوری های نانو و میکرو جز اولویت های الف علمی و فناوری کشور به شمار می روند. سیستمهای میکروفلوئیدیک به دلیل ابعاد کوچک علاوه بر قابل حمل بودن، باعث صرفه جویی در مواد و انرژی، زمان و نیروی کار می شود و احتمال خطای انسانی را نیز کاهش میدهد. میکروهیترها در سطوح گسترده ای کاربرد دارند از سنسورهای گازی گرفته تا تکنولوژی آزمایشگاه بر روی تراشه و گرمایش یک محل خاص که در سنتز نانوساختارها و فناوری های زیستی کاربرد دارد. در حال حاضر، آزمایشگاههای تحقیقاتی میکروفلوئیدیک از متقاضیان اصلی این محصول Hi-tech (با فناوری بالا) هستند و دانش فنی ساخت میکروهیتر در مرز دانش است موجب پیشرفتهای قابل توجهی در زمینه های مرتبط با میکروفلوئیدیک خواهدشد.


سمیه سهرابی دانشجوی دکتری مهندسی شیمی، سرگروه و محقق این پروژه می­گوید: درحالت کلی، میکروهیتر در هر جایی که کنترل دقیق دما حائز اهمیت است، کاربرد دارد. با توسعه ی ریزفناوری، امکان ساخت دستگاههای الکترومکانیکی میکرونی MEMS فراهم گردید. کاربردهای این ابزارها در پزشکی و فرآیندهای شیمیایی به علت مزایایی مانند نسبت مساحت سطح به حجم بالا، امکان کنترل بالای جریان سیال و کنترل دما متنوع­ترگردید. در طراحی این میکروهیتر، مقاومت و توان مصرفی جهت توزیع دمای یکنواخت بهینه سازی شدند. هم چنین مزیت دیگر این میکروهیتر در طراحی سنسور دمایی است که در آن تعبیه شده است.
دکتر کشاورز مروجی سرپرست تیم افزود: در خارج کشور شرکت­های NanoSniff، Murata و Dolomite تولیدکننده میکروهیتر هستند. این فناوری در ایران بومی سازی نشده است و در داخل کشور تولید کننده میکروهیتر وجود ندارد و شرکت هایی که در حوزه میکروفابریکشین کار می کنند،  تنها قادر به ایجاد تراشه هستند و محصول میکروهیتری با سیستم کنترلی تولید نمی کنند.  این تیم توانایی تولید میکروهیتر دارای سیستم کنترلی مشابه نمونه های خارجی با قیمت معادل یک پنجم را دارد.
این تیم تحقیقاتی متشکل از خانم­ها سمیه سهرابی، لیلا حاج شاه ولدی، فرناز داناجمال آباد و آقایان سید محمد امین اجاق، حمیدرضا احمدزاده، و امیرحسین رمضانی از دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و خانم فرناز حیدرپور دانشجوی دانشگاه علم و صنعت است.
گزارش تصویری این پروژه که در شبکه ۵ صداوسیما پخش شده است از لینک زیر قابل مشاهده است:
https://www.telewebion.com/episode/۲۶۰۱۶۲۴